Josef Tětek I Bitcoin: Nestátní peníze – Historie koruny

Od rakousko-uherských zlaťáků, přes dvě světové války a komunistickou loupež, až ok dnešnímu čistému fiatu. Sedm měn během 101 let. Šlo si v takovém prostředí spořit? A řeší problematiku nestabilní státní měny Bitcoin?

Slidy ok přednáškám a další obsah naleznete na ​.

▲▲▲

Projekt Paralelní Polis v sobě spojuje umění, společenské vědy a moderní technologie. Je postaven na idejích svobody, nezávislosti a inovativního rozvoje společnosti. Jedním z hlavních konceptů je důsledná snaha zůstat “state-free”. Paralelní Polis funguje zcela bez účasti státu. Zároveň nečerpá žádné prostředky z veřejných financí, tedy z peněz, které získává státní monopol prostřednictvím nedobrovolných vynucovaných plateb – daní.

▲▲▲

Fb: vejdiven
Twitter: Paralelni_polis
Instagram: vejdiven
E-Mail: [email protected]
Merch: www.paralelnipolis.cz/store

Previous articleALtcoin SECRETA sobre que Nadie habla | Ethereum a la Luna por esto… | Hoy | Ronny Roehrig
Next articleSeekhna Hai ? Technical Evaluation – By Desi Crypto Guru

19 COMMENTS

 1. Ahoj Josefe, maličko offtopic ale chtěl bych se zeptat na tvůj názor ohledně bitcoinu a regresního teorému od Misese…Tato teorie dá se říct vylučuje bitcoin jako sound money, kvůli předešlé absenci užitné hodnoty. Nebo se na to můžeme dívat z toho pohledu, že regresivní teorém pracuje pouze s minulou hodnotou statku/peněz a nepředpokládá tak očekávanou budoucí hodnotu, kterou máme u bitcoinu? Snad jsem to vysvětlil dobře, díky!

 2. Ještě dodatek k měnové reformě 53, která nevyznívá z videa dostatečně otřesně – výše úvěrů se nedělila, tzn. měli jste úvěr 100k, příjem 1k a v bance 30k naspořeno na mimořádnou splátku, a najednou šup, dluh máte pořád 100k, ale příjem 200 a úspory 600 kč. Navíc byly zneplatněny veškeré pojistné plány (2. a 3. pilíř).

 3. Super video. Jen bych doplnil, že jistotu nemáte také ani u vlastnění nemovitosti a majetku. Lidé si pamatují měnovou reformu 1953, ale už si téměř nikdo nepamatuje kolikrát za posledních 120 let centrální moc na tomto území přerozdělovala a konfiskovala nemovitosti a majetek. To byli obrovské přesuny hodnoty. Vlastně jedinou jistotu vám dává vzdělání, umět něco s přidanou hodnotou, dobře vychovat děti, držet bitcoin a případně drahé kovy.

 4. Můžu se optat, v jakých cenách jsou uváděné částky? Když se mluví o 135 mld v roce 1945, je to nominální částka v roce 1945, nebo je to přepočítáno na rok 2021?
  Když to dám do kalkulačky inflace (bohužel mě to nechá zadat max. 1954, nikoli 1945, tak mi to vyjde v dnešních cenách 2 488 mld., takže z 1945 to bude ještě řádově víc… Díky 🙂

 5. Moc diky za celou serii videi. Je to proste bomba! Melo by se to povinne promitat ve skole!

 6. Snažím se aspoň trochu porozumět ekonomice ale přestože jsem programátor, tak je to pro mě fakt těžké – dluhopisy, úrokové sazby, dividendy, obligace, inflace, stagflace, fixace… motá se mi z toho hlava. Je vidět že většinu těchto věcí nevymýšleli inženýři, ale spíš politici.
  Naopak bitcoinu a blockchainové technologii rozumím dobře, takže peníze si spořím radši tam.

 7. Opět skvělé, tvá videa by měli pouštět ve školách, ať ta naše budoucnost národa je co k čemu. 😀

 8. S kolkováním bankovek jsme se mohli setkat taky při rozpadu ČSFR, kdy na Slovensku platily kolkované Kčs, které ale měly nižší hodnotu, než Kčs používané v ČR. Takže Slováci horlivě odlepovali kolky z Kčs, a tyto ”již nekolkované peníze” utráceli/investovali v ČR.

 9. S těma tolarama a florinama je to úplně špatně. 1 tolar platil sice 2 floriny, kterým se u nás říkalo zlatý nebo zlatky, jednalo se ale o stříbrnou minci raženou klasicky jako půltolar. Převod mezi stříbrnou a zlatou obchodní měnou v podobě dukátů byl pohyblivý, ale pohyboval se okolo 1 dukát= 2 tolary = 4 zlatky = 240 krejcarů tedy na základě historického převodního kurzu zlata a stříbra cca 1:15.

 10. Skvělá práce, ale zajímalo by mě jak za první republiky probíhala dána fixace koruny na zlato? To prostě stát nakoupil zlato a z necenných papíru najednou udělal papíry vázané na zlato? Předem děkuji pokud mi to někdo objasní

 11. Tohle video budu dávat do komentářů pokaždé, když se někdo postěžuje, jak je ten kapitalismus hrozný a že za komoušů stával rohlík 10 haléřů.

Comments are closed.